• Literatura

      • LITERATURA POLECANA RODZICOM

      • 6+ najlepszych książek o wychowaniu dzieci, które warto przeczytać

        Wychowywanie dziecka wiąże się nie tylko z myśleniem o tym, jak zbudować im bezpieczny, kreatywny świat. Pojawiają się również momenty bardzo trudne, masa wątpliwości i chwile, w których zadajemy sobie pytanie o to, czy i kiedy popełniliśmy błąd wychowawczy. Nie zawsze jest kolorowo. W takich trudnych momentach warto zajrzeć do pozycji książkowych, które mogą dodać otuchy i pomóc w rozwiązywaniu problemów. Poniżej przedstawiam kilka pozycji, które szczególnie polecam, które są również dostępne w szkolnej bibliotece.

         

        • Pozytywna dyscyplina

        • „Pozytywna dyscyplina” jest klasyczną metodą wychowawczą, która wywodzi się z psychologii indywidualnej, zaproponowanej przez Alfreda Adlera. Oparta jest na wzajemnej miłości, tolerancji i szacunku, stawiając na wartość więzi rodzinnych. Wychowywanie dzieci niejednokrotnie okazuje się wielkim wyzwaniem, które jest testem charakteru oraz cierpliwości rodziców. Na szczęście teraz można skorzystać z profesjonalnej pomocy, podanej w bardzo przystępnej formie!

          Autorka odpowiada na wiele pytań, rozwiewając wątpliwości, dotyczące budowania właściwych relacji z dziećmi. Ułatwi to próby dogadania się z dzieckiem, pomoże stworzyć warunki do współpracy, a także poda sposoby na wychowywanie bez rozpieszczania. Autorka udowadnia, że można postawić dzieciom granice, a potem wymagać, by umowy jednak były spełniane. Wyjaśnia, w jaki sposób skutecznie dzielić się z dzieckiem domowymi obowiązkami. To jednak także opowieść o budowaniu własnej wartości i dostrzeganiu wartości innych osób. Uświadamiając to sobie, można zmienić relacje rodzinne. Dzięki temu rodzeństwo może łatwiej nawiązywać kontakt, a rodzice czuć większe zaufanie do młodszych osób w rodzinie. Dzieci bardzo różnią się od siebie, ale kto powiedział, że nie da się ich wszystkich zrozumieć? Wszystko przecież zaczyna się od wzajemnego porozumienia, pomagającego budować prawidłowe relacje. Dzięki temu bycie rodzicem może stać się po prostu łatwiejsze!

        • Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

        • Zaprezentowana przez światowej sławy specjalistki od komunikacji rodziców z dziećmi Adele Faber i Elaine Mazlish książka jest pełna wskazówek, rozwiązań, przykładów, a ćwiczenia w niej zawarte zaczerpnięte są z codziennych doświadczeń i skutecznie pomogą usprawnić komunikację z najmłodszymi, ale nie tylko – zawarte w nim porady pomogą w komunikacji z każdym, dzieckiem czy dorosłym. To bestsellerowy poradnik dla każdego rodzica, który dzięki tej książce nie tylko w prosty i łatwy sposób rozwiąże wszystkie problemy wychowawcze, ale też zbuduje ze swoim potomstwem silną więź emocjonalną. Ta książka jest przeznaczona dla każdego, kto chciałby lepiej rozumieć i mądrzej kochać dzieci oraz być przez dzieci kochanym i rozumianym.

        • Trudne emocje u dzieci

        • A co, jeśli twoje dziecko jest niegrzeczne nie dlatego, że tak chce, tylko dlatego, że inaczej nie potrafi? W książce „Trudne emocje u dzieci” Ross W. Greene znajdziesz wskazówki postępowania w trudnych sytuacjach w zgodzie z taką właśnie tezą. Nauczysz się, jak reagować na agresję u pociechy, jak z nią rozmawiać i jak ją nauczyć, że można i trzeba inaczej. Bardzo gorąco polecam.

        • Dialog zamiast kar

        • Książkę Zofii Żuczkowskiej polecam wszystkim, którzy chcą poprawić swoje relacje z bliskimi, a szczególnie gorąco rodzicom. Tym, którzy szukają sposobu na kłótnie i tym, którzy obawiają się buntu nastolatka. `To książka oparta na teorii Porozumienie bez Przemocy, która w miejsce sztywnych metod wychowawczych proponuje bliski kontakt oraz pełną akceptację. Autorka  uświadamia nam, że to co rodzice odczytują jako złe zachowanie jest tak naprawdę prośbą o bycie dostrzeżonym. A młodzi ludzie w naturalny sposób dostrajają się do naszych emocji – dlatego spokojny rodzic to chętne do współpracy empatyczne dziecko.

        • Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?

        • Jedna z najważniejszych książek o wychowywaniu dzieci Jespera Juula. Koniecznie przeczytajcie ją i to wtedy, gdy wydaje się wam, że jest jeszcze za wcześnie, czyli w okolicach 7 – 10 urodzin potomka. To tak naprawdę ostatni moment by zmienić coś w wychowaniu i przygotować rodzinę na zupełnie inny kierunek relacji rodzic-dziecko, który zaczyna się ok 13 – 14 roku życia. Ile odpowiedzialności można przekazać nastoletniemu dziecku? Co robić, kiedy nie radzi sobie w szkole? Jak reagować na łamanie ustalonych reguł? Jak odbudować nadszarpnięte zaufanie? Gdy dzieci kończą dziesięć lat, powoli wchodzą w wiek nastoletni. Cztery lata potem jest już za późno na wychowanie ‒ twierdzi Jesper Juul. Niestety, właśnie wtedy wielu rodziców próbuje w pośpiechu nadrabiać zaległości wychowawcze i naprawiać błędy. Rodzice wciąż mają duży wpływ na myślenie i postępowanie nastolatka, ale jako partnerzy, którzy poprzez swoje wartości i doświadczenie motywują go do odpowiedzialnego wejścia w dorosłość.

        • Wychowanie bez porażek

        • Thomas Gordon proponuje w niej nową, skuteczną metodę pedagogiczną rozwiązywania konfliktów powstających między rodzicami a dziećmi. Autor, krytykując dotychczasowe modele rozwiązywania konfliktów (oparte na błędnym schemacie „zwycięzca – pokonany"), proponuje stosowanie metody bez pokonanych. Dąży do wprowadzenia takich zasad komunikacji, które w sytuacji konfliktowej pozwolą znaleźć rozwiązanie kompromisowe, zadowalające obie strony. Wielką zaletą pracy Thomasa Gordona, obok jasnego wykładu i prostego języka, jest pokazanie, jak praktycznie posługiwać się metodą bez pokonanych. Choć odnosi się ona przede wszystkim do stosunków między rodzicami a dziećmi, może być wykorzystywana także w innych międzyludzkich sytuacjach konfliktowych.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 8 w Pruszkowie, ul. Obrońców Pokoju 44
      • 227586893 telefony komórkowe Szkoły: 500 641 804; 500 641 796
      • ul. Obrońców Pokoju 44 05-800 Pruszków Poland
      • W czasie ferii oraz wakacji szkoła jest czynna dla interesantów w godzinach 8:00 - 14:00. W piątki interesantów nie przyjmujemy - jest to dzień wewnętrzny placówki.
    • Logowanie